Když se řekne „hra“, můžeme si představit spoustu různých věcí jako jsou počítačové, míčové, deskové nebo karetní hry. Každopádně je nám jasné, že půjde o zábavu. Vybrat na daný okamžik vhodnou hru však není jen tak. Společně se podíváme, jak bychom měli vybírat hry podle okolností, věkové kategorie, schopností a zálib hráčů. Může jít samozřejmě nejen o hry na pobavení, ale také hry vzdělávací, nebo jiné zábavné aktivity, jejichž pomocí můžeme například vyhodnocovat dosažení dlouhodobého cíle.
Proč chceme hru hrát?
Před výběrem aktivity bychom si měli říct, co od ní požadujeme. Vždy, když něco děláme, měli bychom vědět, proč to děláme a k čemu nám to bude. Cíle si volíme podle okolností. Když se například nacházíme mezi lidmi, kteří se navzájem neznají, je vhodné zařadit nějakou seznamovací hru. Cílem je, abychom se znali jménem. Když nás aktivita omrzí, ale cíle nebylo dosaženo, můžeme zařadit jinou hru se stejným cílem. Za každou hrou se nemusí skrývat nějaký komplikovaný cíl. Vhodným důvodem si něco zahrát může být jen to, že je potřeba vyplnit čas. Občas je také potřeba se jen odreagovat a pobavit se.
Na co bychom neměli zapomenout?
Když už víme proč chceme aktivitu dělat, je vhodné ji upravit tak, aby ji všichni hráči nejen zvládli, ale aby je také bavila. Často se může stát, že se hra prostě neujme, nebo se nám nepodaří správně vysvětlit pravidla. Nikdy se nesmíte bát v průběhu danou aktivitu upravit. Někdy to nejde, proto vůbec není ostuda hru ukončit a nahradit ji jinou. K těmto krokům je vhodné přistoupit i v případě, že vidíme, že danou aktivitou nedosáhneme cíle, čímž pro nás přestává dávat smysl v ní pokračovat. Pokud jde například o hru, při které se mají účastníci něco naučit, ale po dvaceti minutách z toho pořád nikdo nic nemá, je dobré s tím něco udělat. Když se něco nedaří, není důvod se hroutit. Občas se nám danou aktivitou cíle dosáhnout nepodaří. V takovém případě je dobré se z toho poučit a příště zvolit vhodnější aktivitu nebo méně ambiciózní cíl.